A for Athlete
Advertisement

US Rowing Announces 2009 World Championships Roster[]

Source: Allison Frederick - US Rowing August 10, 2009

PRINCETON, N.J. - The 2009 U.S. national team roster has been set, US Rowing announced on Monday. Twenty-four crews will represent the United States at the 2009 World Rowing Championships scheduled for August 23-30 in Poznan, Poland.

The United States (also known as USA) Flag of the United States will have crews competing in the men's single sculls, women's single sculls, lightweight men's single sculls, lightweight women's single sculls, men's double sculls, women's double sculls, lightweight men's double sculls, lightweight women's double sculls, men's quadruple sculls, women's quadruple sculls, lightweight men's quadruple sculls, lightweight women's quadruple sculls, men's pair, women's pair, men's pair with coxswain, lightweight men's pair, men's four, women's four, lightweight men's four, men's eight, women's eight, lightweight men's eight, adaptive men's single sculls and adaptive four with coxswain.

The 80-person roster includes 66 past national team members. Twenty athletes return from last year's squad that competed at the 2008 Olympic Games in Beijing, China. The United States won three medals in Beijing including gold in the women's eight, silver in the women's single sculls and bronze in the men's eight. Five members of the women's eight are back to defend their title in Poland (also known as POL) Flag of Poland.

Two athletes that competed in the 2008 Paralympic Games are scheduled to race. In addition, nine athletes return from last year's squad that competed at the 2008 World Rowing Senior and Junior Championships where the United States won gold in the men's lightweight eight, silver in the women's four and bronze in the lightweight women's quadruple sculls.

USRowing is a nonprofit organization recognized by the United States Olympic Committee as the governing body for the sport of rowing in the United States. USRowing's Official Suppliers are Hudson Boat Works and Boathouse Sports; its Official Patron is Concept2; its Official Electronics Outfitter is Nielsen Kellerman; its Official Timer is Powerhouse Timing; and its Preferred Printer is Sport Graphics Printing. USRowing also receives generous support from the National Rowing Foundation.

2009 World Championships Roster[]

(Name, Hometown, Affiliation)

Men's Single Sculls (M1x)[]

Warren Anderson, Paso Robles, Calif., USRowing Training Center


Women's Single Sculls (W1x)[]

Margot Shumway, Westlake, Ohio, Potomac Boat Club


Lightweight Men's Single Sculls (LM1x)[]

Cody Lowry, Bristow, Okla., Bachelors Barge Club


Lightweight Women's Single Sculls (LW1x)[]

Meghan Sarbanis, Hampstead, N.H., Undine Barge Club


Men's Double Sculls (M2x)[]

Thomas Graves, Cincinnati, Ohio, Craftsbury Sculling Center

Peter Graves, Cincinnati, Ohio, Craftsbury Sculling Center


Women's Double Sculls (W2x)[]

Megan Kalmoe, St. Croix Falls, Wis., USRowing Training Center

Ellen Tomek, Flushing, Mich., USRowing Training Center


Lightweight Men's Double Sculls (LM2x)[]

Andy Quinn, Honeoye Falls, N.Y., USRowing Training Center

Shane Madden, Ambler, Pa., Malta Boat Club


Lightweight Women's Double Sculls (LW2x)[]

Michelle Trannel, East Dubuque, Ill., USRowing Training Center

Kristin Hedstrom, Concord, Mass., USRowing Training Center


Men's Quadruple Sculls (M4x)[]

Glenn Ochal, Philadelphia, Pa., USRowing Training Center

Will Miller, Duxbury, Mass., USRowing Training Center

Sam Stitt, McLean, Va., USRowing Training Center

Elliot Hovey, Manchester-By-The-Sea, Mass., USRowing Training Center


Women's Quadruple Sculls (W4x)[]

Kathleen Bertko, Oakland, Calif., USRowing Training Center

Sarah Trowbridge, Guilford, Conn., USRowing Training Center

Stesha Carle, Long Beach, Calif., USRowing Training Center

Megan Walsh, Charlotte, N.C., USRowing Training Center


Lightweight Men's Quadruple Sculls (LM4x)[]

Sam Cunningham, Pittsburgh, Pa., Malta Boat Club

Dan Scholtz, Springfield, Ore., Vesper Boat Club

Jon Winter, New Haven, Conn., GMS Rowing Center

Brian Tryon, Indianapolis, Ind., GMS Rowing Center


Lightweight Women's Quadruple Sculls (LW4x)[]

Abby Broughton, Tetonia, Idaho, Pocock Rowing Center

Stefanie Sydlik, Allentown, Pa., Riverside Boat Club

Lindsey Hochman, Seattle, Wash., Pocock Rowing Center

Hillary Saeger, Dedham, Mass., Riverside Boat Club


Men's Pair (M2-)[]

Charlie Cole, New Canaan, Conn., USRowing Training Center

David Banks, Potomac, Md., USRowing Training Center


Women's Pair (W2-)[]

Erin Cafaro, Modesto, Calif., USRowing Training Center

Susan Francia, Abington, Pa., USRowing Training Center


Men's Pair with Coxswain (M2+)[]

Marcus McElhenney, Lansdowne, Pa. USRowing Training Center

Henrik Rummel, Pittsford, N.Y., USRowing Training Center

Troy Kepper, Tallahassee, Fla., USRowing Training Center


Lightweight Men's Pair (LM2-)[]

John Wainwright, Alameda, Calif., Riverside Boat Club

Alex Rothmeier, Boston, Mass., Riverside Boat Club


Men's Four (M4-)[]

Brett Newlin, Riverton, Wyo., USRowing Training Center

Giuseppe Lanzone, Annandale, Va., USRowing Training Center

Steve Coppola, Buffalo, N.Y., USRowing Training Center

Cameron Winklevoss, Greenwich, Conn., USRowing Training Center


Women's Four (W4-)[]

Elle Logan, Boothbay Harbor, Maine, USRowing Training Center

Jamie Redman, Spokane, Wash., USRowing Training Center

Amanda Polk, Pittsburgh, Pa., USRowing Training Center

Esther Lofgren, Newport Beach, Calif., USRowing Training Center


Lightweight Men's Four (LM4-)[]

Will Daly, Vail, Colo., USRowing Training Center

Brian de Regt, Rowayton, Conn., USRowing Training Center

Nick LaCava, Weston, Conn., USRowing Training Center

Taylor Washburn, Andover], Mass., USRowing Training Center


Men's Eight (M8+)[]

Ned DelGuercio, Media, Pa., USRowing Training Center

Grant James, DeKalb, Ill., USRowing Training Center

Ross James, DeKalb, Ill., USRowing Training Center

Tyler Winklevoss, Greenwich, Conn., USRowing Training Center

Jacob Cornelius, Brooktondale[[, N.Y., USRowing Training Center

Steve Kasprzyk, Cinnaminson, N.J., USRowing Training Center

Alex Osborne, Sherman Oaks, Calif., USRowing Training Center

Mike Holbrook, Madison, Wis., California Rowing Club

Beau Hoopman, Plymouth, Wis., USRowing Training Center


Women's Eight (W8+)[]

Katelin Snyder, Winter Park, Fla., USRowing Training Center

Caroline Lind, Greensboro, N.C., USRowing Training Center

Susan Francia, [[Abington[[, Pa., USRowing Training Center

Anna Goodale, Camden, Maine, USRowing Training Center

Lindsay Shoop, Charlottesville, Va., USRowing Training Center

[[Kady Glessner], Seattle, Wash., USRowing Training Center

Laura Larsen-Strecker, Brookline, Mass., USRowing Training Center

Erin Cafaro, Modesto, Calif., USRowing Training Center

Mara Allen, San Francisco, Calif., USRowing Training Center


Lightweight Men's Eight (LM8+)[]

Kerry Quinn, South Havertown, Pa., USRowing Training Center

Jim Sopko, Mathews, Va., USRowing Training Center

Andrew Diebold, North Wales, Pa., USRowing Training Center

Matt Muffelman, Mathews, Va., USRowing Training Center

Ryan Fox, Edgerton, Wis., USRowing Training Center

Kenny McMahon, [[Ladysmith[[, Wis., USRowing Training Center

Anthony Fahden, Lafayette, Calif., USRowing Training Center

Matt Kochem, Burnt Hills, N.Y., USRowing Training Center

Skip Dise, Boston, Mass., USRowing Training Center


Adaptive Men's Single Sculls (AM1x)[]

Ron Harvey, Long Beach, Calif., Long Beach Rowing Association


Adaptive Mixed Four (LTA4+)[]

Tim Edsell, [[Louisville], Ken., Unaffiliated

Eric McDaniel, Weeki Wachee, Fla., Unaffiliated

Andrew Johnson, Greenwich, Conn., Unaffiliated

Emma Preuschl, Indianapolis, Ind., Indianapolis Rowing Center

Jen Klapper, Philadelphia, Pa., Undine Barge Club


Alternates[]

Grace Luczak, Ann Arbor, Mich., Stanford University

Brett Sickler, Los Gatos, Calif., USRowing Training Center

Jessica Reel, Ojai, Calif., USRowing Training Center


Coaching Staff[]

Name, Affiliation, Boat(s)

Michiel Bartman, Vesper Boat Club, LM4x

Pat Brown, Philadelphia Program for the Disabled, AM1x, A4+

Paul Coomes, Conestoga High School, LM1x

Steve Dani, Pocock Rowing Center, LW4x

Harry Graves, Craftsbury Sculling Center, M2x

Annie Kakela, USRowing Training Center, W4x

Cameron Kiosoglous, USRowing Training Center, M4x

Laurel Korholz, USRowing Training Center, W2x

Kris Korzeniowski, USRowing Training Center, M2-

Karen Lewis, Philadelphia Program for the Disabled, AM1x, A4+

Matt Madigan, Potomac Boat Club, W1x

Tim McLaren, USRowing Training Center, M8+, M4-, M2+

Mike Naughton, Undine Barge Club, LW1x

Dave O'Neill, University of California - Berkeley, W4-

John Parker, USRowing Training Center, LM2x, LW2x, LW4x, LM4-, LM8+

Joel Scrogin, California Rowing Club, M1x

Bruce Smith, Community Rowing, Inc., LM2-, LM8+

Tom Terhaar, USRowing Training Center, W8+, W2-

Bryan Volpenhein, Pocock Rowing Center, LM2x, LW2x, LW4x, LM4-, LM8+


Team Support[]

Name, Position

Kate Ackerman, Medical Support

Michelle Bensman, Medical Support

Allison Frederick, USRowing Press Officer

Timothy Hosea, Team Physician

Margaux Jackson, USRowing Programs Coordinator

Don Langford, USRowing President

Andreas Maul, Boatman

Marc Nowak, Medical Support

Elpi Pagitsas, USRowing Programs Manager

Advertisement